سنگ تراونیکس

سنگ ترااونیکس

سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس Traonyx ترکیب دو سنگ تراورتن Travertin و سنگ انیکس مرمر Onyx است و متشکل از کانی هایی همانند آراگونیت، کلسیت و کربنات آهن می باشد. تراونیکس از جمله سنگ های بسیار زیبا و منحصربفرد محسوب می شود که می توان از آن در طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده نمود. با این مقدمه، در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیشتر در مورد این نوع سنگ می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

سنگ تراونیکس چگونه ساخته می شود؟

وقتی مواد آتشفشانی از کوه های آتشفشان فوران می کنند، بر روی زمین پخش می شوند و با گذشت زمان دچار فرسایش می گردند. این مواد توسط آب دریا یا رودخانه ها به مکان های مختلف حمل می شوند و رسوب می کنند.

در بین این رسوبات که به صورت لایه لایه هستند موادی با ساختار متفاوت قرار می گیرد که تحت فشار با لایه ها پیوند خورده و بافت سنگ را پدید می آورند. سنگ های حاصل از چنین فرآیندی سنگ های رسوبی نامیده می شوند.

این سنگ ها اگر تحت تاثیر عواملی مانند فشارهای درونی و بیرونی زمین و یا چشمه های آب گرم قرار گیرند دگرگون شده و بافت آن ها به بافت بلوری تغییر پیدا می کند. تراورتن یک سنگ رسوبی است که ترکیبات آن در اثر دگرگونی به سنگ مرمر تبدیل می شود، البته دگرگونی این سنگ نیاز به فشار، دمای بالا و مدت زمان طولانی دارد.

اگر شرایط لازم برای تبدیل کامل سنگ تراورتن به سنگ مرمر وجود نداشته باشد و یا قبل از اتمام فرآیند دگرگونی این سنگ از زمین استخراج شود، محصول بدست آمده سنگ تراورتنی است که بخشی از بافت آن به بلورهای سنگ مرمر تبدیل شده و ویژگی هیچ یک از سنگ های مرمر یا تراورتن را ندارد.

از نظر سنگ شناسی این محصول سنگ تراونیکس نام دارد. سنگ تراونیکس هم در معادن تراورتن و هم در معادن سنگ مرمر یافت می شود و می توان آن را برای مصارف گوناگون استخراج نمود.

قیمت سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس از نوع سنگهای آهکی می باشد یعنی مخلوطی از سنگ تراورتن و مرمر است. سنگ تراونیکس در رنگهای مختلف : زرد – قرمز – سفید شکلاتی است. سنگ تراونیکس یک نوع سنگ آهکی است  که  حاصل عملکرد چشمه های آب معدنی و دارای منشا شیمیایی و گاهی زیست محیطی است. دربازار فروش وتجارت وصنعت سنگ  به دو گروه سنگ تراورتن و سنگ مرمر ( آراگونیت ، اونیکس یا تراونیکس کربناته ) معروف است. سنگ تراونیکس هر دو نوع سنگ فرآوری شده  ازمعادن ازنظررنگ بسیار  متنوع بوده وبه رنگ های زیتونی روشن وتیره  و دودی وخاکستری روشن و تیره سفید وسفید خاکی و  قرمز روشن و تیره ،لیمویی کم رنگ و پررنگ ،چوبی قهوه ای شکلاتی گردویی الوان الوان نواری الوان وبژدرهم دیده می شود. این رنگ ها می تواند موجدار یا بدون موج ، ساده و طرح دار باشد. سنگ تراونیکس با توجه به مطالعات پتروگرافی بافت سنگ تراونیکس به شکل کامل از عناصر کربناته تشکیل شده وکانیهای اصلی سنگ تراونیکس شامل کلسیت ، آراگونیت وکربنات آهن می باشد.

تراونیکس به شکل موج دار و بدون موج برش داده می شود و افرادی که می خواهند جلوه ای همانند سنگ مرمر در ساختمان خود داشته باشند اما پول  کافی ندارند می توانند از تراونیکس که همانند مرمر ظاهری صاف و  شفاف دارد و می تواند نور را خود منعکس کند، استفاده نمایند. سنگ تراونیکس از نظر زیبایی و جذابیت با سنگ مرمر برابر است. این سنگ به صورت ساده یا نقش دار در بازار موجود است و طبق سلیقه افراد انتخاب می شود. سنگ تراونیکس دارای الگوها و رنگ های متنوع از کرمی گرفته تا قهوه ای تیره است و به راحتی با انواع دکوراسیون داخلی هماهنگی پیدا می کند. این سنگ گرما را جذب نمی کند، از این رو همواره سطحی سرد دارد و به فضا حس اتازگی و هوای سرد می بخشد. مقدار جذب آب توسط تراونیکس بسیار اندک است، به همین دلیل با خیالی راحت می توان از آن در محیط هایی مانند آشپزخانه به عنوان جزیره  استفاده نمود.

محصولات

مقالات دیگر

تاریخچه سنگ های ساختمانی در ایران

تاریخچه سنگ های ساختمانی در ایران

تاریخچه سنگ های ساختمانی در ایران استخراج و مصرف سنگ های ساختمانی در ایران دارای تاریخچه ای طولانی است. استفاده از این سنگ ها در

معادن سنگ های ساختمانی در ایران

معادن سنگ های ساختمانی در ایران

معدن یکی از مهمترین سرمایه‌ها برای یک کشور محسوب می‌شود و در ایران علاوه بر وفور این نعمت الهی شاهد تنوع بسیار بالای معادن از

ترجمه »