سنگ گابرو

سنگ گابرو 

گابرو یک سنگ آذرین دانه درشت ، تیره رنگ و نفوذی است. این رنگ معمولا سیاه یا سبز تیره است و عمدتا از مواد معدنی پلاژیوکلاز و اوژیت تشکیل شده است. این سنگ فراوانترین سنگ در پوسته عمیق اقیانوس است. گابرو در صنعت ساخت و ساز کاربردهای گوناگونی دارد. این ماده برای همه موارد از مواد پایه سنگ خرد شده در محل های ساختمانی گرفته تا پیشخوان های آشپزخانه و کاشی های کف استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده سنگ گابرو 

گابرو عمدتا از فلدسپات پلاژیوکلاز غنی از کلسیم (معمولا لابرادوریت یا بایتونیت) و پیروکسن ها (معمولا اوگیت) تشکیل شده است. مقادیر کمی الیوین نیز ممکن است در سنگ وجود داشته باشد. این ترکیب معدنی معمولا به گابرو رنگی سیاه تا سبز بسیار تیره می بخشد. مقدار کمی دانه های معدنی رنگ روشن نیز ممکن است وجود داشته باشد. برخلاف بسیاری از سنگهای آذرین دیگر ، گابرو معمولاً کوارتز بسیار کمی دارد.

سنگ گابرو

گابرو در پوسته قاره :

در قاره ها ، گابرو را می توان در جریان گدازه های ضخیم با ترکیب بازالت یافت ، جایی که خنک شدن آهسته اجازه می دهد بلورهای بزرگ تشکیل شوند. گابرو همچنین در توده های عمیقی که هنگام متبلور شدن اتاق های ماگما که فوران بازالت را تغذیه می کنند ، تشکیل می شود. حجم زیادی از گابرو در زیر بازالت های طغیان گسترده مانند بازالت سیل رودخانه کلمبیا در واشنگتن و اورگان و تله های دکن هند وجود دارد.

کاربرد سنگ گابرو چیست :

از گابرو که جلا و صیقلی شده برای ساخت نشانگرهای قبرستان ، تاپ های پیشخوان آشپزخانه ، کاشی کف و سایر محصولات سنگی استفاده می شود. در صنعت سنگ، گابرو با نام “گرانیت سیاه” به فروش می رسد. از گابرو همچنین برای تهیه سنگ فرش نیز استفاده می شود. بیشترین کاربرد گابرو به عنوان سنگ خرد شده یا سنگدانه است. گابرو خرد شده به عنوان یک ماده پایه در پروژه های ساختمانی، راه سازی و هرجای دیگر که یک سنگ خرد شده با دوام برای پر کردن مورد نیاز باشد ، استفاده می شود.

سنگ گابرو 3
ترجمه »