بالکلی

بالکلی (Ball clays) یا رس صنعتی،

تاريخچه نام‌گذاري بال‌كلي‌ها به روش‌هاي ابتدايي برداشت و استخراج آنها از معدن (اولين بار در انگلستان) باز مي‌گردد.

به اين شكل كه در ابتدا از ابزارهاي دستي ويژه‌اي جهت استخراج اين مواد استفاده مي‌گرديد كه آنها را در اشكال مكعبي شكل ناهموار و با ابعادي حدود 30 سانتيمتر برداشت مي‌نمود.

 اما به علت انتقال، جابجايي و ذخيره‌سازي اين قطعات مكعب شكل، به تدريج گوشه‌ها و زواياي آنها ضربه خورده و گرد مي‌شدند و به شكل توپ در مي‌آمدند و از اين رو به نام بال‌كلي (رس توپي) شناخته مي‌شوند.


خاک های رسوبی دانه ریز و بسیار پلاستیکی هستند که عمدتاً در ساخت سفال سفید استفاده می شوند و به دلیل انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر آتش و رنگ روشنی که دارند، ارزشمند هستند. بالکلی ها دارای ترکیبات بسیار متغیری هستند و از مخلوطی تشکیل می شوند که در درجه اول از کائولینیت ، میکا و کوارتز تشکیل شده  که هر یک از آنها خواص مختلفی به خاک رس  می بخشند. 

ویژگی های بالکلی

این نوع از خاک های رس معمولاً حاوی سه ماده معدنی غالب هستند  و از ۲۰-۸۰٪ کائولینیت ، ۱۰-۲۵٪ میکا و ۶-۶۵٪ کوارتز تشکیل شده اند. علاوه بر این ، مواد معدنی جانبی دیگر و برخی مواد کربنی نیز در مواد تشکیل دهنده آن وجود دارد. تنوع گسترده هم در ترکیبات معدنی و هم در اندازه ذرات رس باعث ویژگیهای مختلفی در این رسوبات شده است.

برخی از خواص رس توپی شامل موارد زیر است:

  • انعطاف پذیری بالا
  • قدرت بالای ضد آتش
  • خواص رئولوژیکی بسیار کنترل شده
  • محتوای آلی کنترل شده
  • باقی مانده کنترل شده
  • کارایی عالی
کاربردهای خاک بالکلی

سرامیک

رسهای توپی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به طور خاص در ساخت سرامیک یک جز حیاتی هستند. کائولن (خاک رس چینی) هنگام  افروختن رنگ بسیار سفیدی تولید می کند ولی اگر به تنهایی استفاده شود  شکننده و ضعیف است و باید با خاک بالکلی مخلوط شود تا یک ماده اولیه قابل کاربرد و قابل انعطاف تولید کند.

رسهای توپی خام در نتیجه منشأ رسوبی ، طیف وسیعی از رنگها را دارند. با این حال ، بسیاری از آنها توسط صنایع سرامیک به خاطر رنگ سفیدی  که توسط سطح آهن و سایر اکسیدهای رنگی / روان کننده در خاک تعیین می شود ، ارزش گذاری می شوند.

تجهیزات بهداشتی

بدنه سرامیکی برای لوازم بهداشتی معمولاً شامل ۳۰٪ خاک رس توپی برای ایجاد قابلیت انعطاف پذیری و کارایی بهتر و ۲۰٪ کائولن ، ۳۰٪ فلدسپات و ۲۰٪ کوارتز / سیلیس است.

ترجمه »