سنگ باریت

 سنگ باریت 

 باریت یک ماده معدنی است که از سولفات باریم (BaSO4) تشکیل شده است و نام خود را از کلمه یونانی “barys” دریافت می کند که به معنی “سنگین” است ، این نام در پاسخ به وزن مخصوص بالای باریت یعنی ۴.۵ است که برای یک ماده معدنی غیر فلزی استثنایی است. 

به دلیل وزن مخصوص بالایی که دارد برای طیف گسترده ای از مصارف صنعتی ، پزشکی و ساختمانی مناسب است و همچنین به عنوان سنگ معدن اصلی باریم عمل می کند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

این ماده همچنین در ماسه و  سنگ های ریگی یافت می شود. بعضی اوقات بلورهای آن در ماسه به شکل های جالبی در می آیند. این سازه ها به “گل باریت” معروف هستند و طول آنها می تواند تا چندین اینچ باشد و تعداد زیادی دانه شن را در خود جای می دهد.

سنگ باریت

باریت حفاری ِDrilling Barite

در صنعت نفت باریت barite برای ساختن گل حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. باریت به عنوان ماده وزن دهنده عمل می کند که فشار هیدرواستاتیکی گل حفاری را افزایش می دهد و در نتیجه مناطق با فشار بالا را که در حین حفاری مواجه می شوند کنترل می کند. چون باریت نرم است، بنابراین باعث ایجاد مشکلات سایش برای ابزار حفاری از قبیل مته ها و لوله های حفاری نمی شود. همچنینباریتبه علت نرم بودن به عنوان روان ساز نیز عمل می کند. باریت به دلیل خنثی بودن با اجزای دیگری که در گل حفاری مورد استفاده قرار می گیرد واکنش نمی دهد.

پودر باریت

روش تولید باریت

صنعت نفت و گاز مصرف کننده اصلی این ترکیب در سراسر جهان است.

 در آنجا از آن به عنوان عامل وزنی در حفاری گل استفاده می شود. این یک صنعت در حال رشد است ، زیرا تقاضای جهانی نفت و گاز طبیعی در دراز مدت افزایش یافته است.

ترجمه »