سنگ ستاره سبز

سنگ چینی

سنگ چینی یا کریستال

سنگ کریستال يا عامیانه آن سنگ چينی، توده سنگهای آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند و از این رو جزء سنگهای دگرگون به شمار می روند.

در واقع سنگ چينی از خانواده سنگهای مرمریت می باشند که در نقاط مختلف از نظر میزان دگرگونی و بعضی ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند. سنگ چینی اغلب دارای بلورهای درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.

گاهی اوقات در مورد سنگ چینی یا سنگ کریستال تصور اشتباهی بوجود می آید که این سنگ از چین وارد شده است. این نوع سنگ محصول معادن خود ایران است که در دسته هایی نظیر سنگ چینی الیگودرز، سنگ کریستال ابری، سنگ سیرجان و … دسته بندی می شوند.

سنگ چینی در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و احتمالا به آن جهت چینی گفته اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتیمتر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد. سنگ‌ چینی دارای تنوع رنگ پایینی می‌باشند و معمولاً به رنگ سفید و یا رنگ سفید با هاله یا رگه‌های زرد می‌باشد.

سنگ چینی

 

انواع سنگ چینی :

    چینی نیریز

    چینی سنندج

    چینی پاتک

    چینی گل یخ

    چینی ازنا

    چینی لایبید

    چینی الیگودرز

    چینی هرات افغانستان

    چینی فروزان

ویژگی سنگ چینی

سنگ چینی اغلب دارای بلورهای درشت سفید و یا خاکستری روشن تا کرم هستند. کانی اصلی تسکیل دهنده آنها کلسیت می باشد ولی در برخی از آنها نیز کوارتز وجود دارد که با افزایش آن میزان سختی سنگ زیادتر می شود.

مقاومت خمشی آن بین شش تا پانزده مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط چهار مگاپاسکال است.تخلخل این سنگ بسیار کم و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصد است.

این سنگ ها چند نمونه از معروف ترین و پر استفاده ترین سنگ های چینی موجود در بازار هستند که هر کدام دارای ویژگی و رنگ های خاص خود بوده، و همچنین بعضی از آنها نیز دارای ویژگی مشترک هستند.

 

کاربرد سنگهای چینی

سنگ چینی درخشندگی چشم گیر و جلای منحصر به فردی دارند. همین امر موجب می‌شود که بیشترین استفاده را برای زیبایی بنا داشته باشند. همان طور که در ابتدا عنوان کردیم، سنگ‌های چینی به عنوان سنگ‌های کریستالی در بازار معرفی شده‌اند و دلیل مقاومت بالایی که دارند به طراحان و سازندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند از آن‌ها در قسمت‌های مرطوب و خشک استفاده کنند. میزان چسبندگی در سنگ‌های چینی قابل ملاحظه است است و بدون هیچ گونه مشکلی بوسیله دوغاب و سیمان به نمای داخلی ساختمان و یا مکان مورد نظر برای نصب چسبانده می‌شود. البته میزان چسبندگی سنگ‌های چینی در مقایسه با سنگ تراورتن از میزان متوسطی برخوردار می‌باشد. زیرا سنگ تراورتن نسبت به سنگ‌های دیگر چسبندگی بسیار بالایی دارد.

مواد اولیه و کانی‌های تشکیل دهنده و بافت کریستالی در سنگ چینی باعث شده انده تا این سنگ در مقابل نفوذ آب، مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. به همین دلیل، در بسیاری از مکان‌هایی که به نظافت و پاکیزگی سرویس‌های بهداشتی خود اهمیت می‌دهند از سنگ‌ چینی استفاده می‌کنند.

سنگ اسلب چینی در پروژه‌های ساختمانی و دکوراسیون داخلی

مقاومت بسیار بالای سنگ اسلب چینی به گونه‌ای است که آب را جذب خود نمی‌کند، در نتیجه می‌توان گفت بهترین گزینه برای استفاده در بخش‌های خشک و نسبتاً مرطوب ساختمان اسلب سنگ چینی است. همان طور که گفتیم میزان چسبندگی و ماندگاری در این سنگ بسیار بالا است و به آسانی می‌توانید آن را بوسیله سیمان و دوغاب بر روی سطح مورد نظر بچسبانید.

موضوعی که در مورد سنگ‌های چینی برای طراحان و سازندگان بسیار اهمیت دارد، قیمت این سنگ‌ها است. سنگ‌های چینی معمولاً قیمت مشخص و ثابتی ندارند، قیمت گذاری این سنگ‌ها بر اساس تعرفه تعیین شده معادن استخراج کننده می‌باشند.

محصولت
چینی
hosein

سنگ چینی مارمارا ترکیه

سنگ چینی مارمارا ترکیه قبلی بعدی نام سنگ سنگ چینی مارمارا ترکیه نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان رنگ بندی

ادامه مطلب »
سنگ چینی گل یخ مشهد
چینی
hosein

سنگ چینی گل یخ مشهد

سنگ چینی گل یخ مشهد قبلی بعدی نام سنگ سنگ چینی گل یخ مشهد نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان

ادامه مطلب »
سنگ چینی سیر جان
چینی
hosein

سنگ چینی مشکی سیرجان

سنگ چینی مشکی سیرجان قبلی بعدی نام سنگ سنگ چینی مشکی سیرجان نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان رنگ بندی

ادامه مطلب »
سنگ چینی سفید مایا
چینی
hosein

سنگ چینی سفید مایا

سنگ چینی سفید مایا نام سنگ سنگ چینی سفید مایا نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان رنگ بندی سفید , صورتی , طوسی تعداد

ادامه مطلب »
سنگ چینی ولوکاس
چینی
hosein

سنگ چینی ولوکاس

سنگ چینی ولوکاس قبلی بعدی نام سنگ سنگ چینی ولوکاس نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان رنگ بندی خاکستری , سفید , مشکی تعداد

ادامه مطلب »
سنگ چینی نیریز
چینی
hosein

سنگ چینی نیریز

سنگ چینی نیریز قبلی بعدی نام سنگ سنگ چینی نیریز نوع سنگ چینی کاربرد آشپزخانه , حمام و دستشویی , دکوراتیو , دیوارهای داخلی , سنگ فرش , کانتر سازی , نمای ساختمان رنگ بندی سفید , مشکی تعداد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترجمه »